Därför stämmer han Malå sameby. Men renarna har inte vistats där under den aktuella tiden, svarar samebyn.
Stämningsansökan till tingsrätten i Skellefteå lämnades in redan i våras.
Ssamebyns juridiska ombud har i omgångar fått anstånd med att svara på kraven. Men nyligen inkom man med sitt svar till domstolen.
Nästan en halv miljon
De juridiska ombuden för Jordbrukaren, som är verksam inom Norran-området, skriver i stämningsansökan att samebyn ska betala 440 000 kronor.
Det finns uppdelat i tre delar där ersättningsanspråken preciseras. Jordbrukaren skriver att samebyns renar ”har vistats och betat på av honom arrenderade åkermarker maj till september 2011”.
Tre olika punkter
Det ska ha inneburit:
1. Skördebortfall i form av minskad foderproduktion till ett värde av 315 000 kronor.
2 Kostnader för transport av foder som köpts in, uppgår till 119 000 kronor.
3 Kostnader på 6 000 kronor för resor för att mota bort renar under perioden maj-juli 2011.
”Har inte vistats där”
Via sina juridiska ombud säger samebyn nej till att betala de uppräknade kostnaderna. Tvärtom, följande påpekas i svaret:
”Under perioden juli-september 2011 har det inte vistats eller betat några renar på de arrenderade åkermarkerna. Det har således inte kunnat uppstå några skador orsakade av renar på åkermarkerna under den perioden.”
”Inte styrkta skador”
Och vidare:
””Trots aktiva åtgärder från samebyns sida är det oundvikligt att enstaka renar tar sig in på åkermarkerna. Men skadorna är inte styrkta, och det har inte visats något orsakssamband mellan de uppkomna skadorna och att renar vistats och betat på åkermarkerna.”
En rättslig process
Norran har talat med parternas juridiska ombud, som inte har något i övrigt att kommentera och hänvisar till att det pågår en rättslig process.