Linda Critchley pluggar sjätte terminen på juristutbildningen som är totalt nio terminer lång. Varje år arrangeras en tävling för juriststuderande, juridik-SM. Nu har hon och kurskompisen Rebecca Lewis i Umeå vunnit lokalfinalen och får representera Umeå universitet vid finalen i maj.
– Det känns jättekul. Det blir väldigt svårt, men förhoppningen är att vi lyckas representera Umeå universitet på ett bra sätt. Men det blir ganska nervöst att plädera inför riktiga justitieråd i Högsta domstolen, säger hon.
Tävlingen går ut på att alla tilldelas varsitt påhittat fall. När Linda och Rebecca tog sig vidare till final så fick de i uppdrag att representera en revisor som blivit stämd på 10 miljoner kronor av en bank. I finalen kommer de att få ytterligare ett nytt fall.
– Det kommer nog bli väldigt svårt och så vet man ju inte riktigt vad man möter för motstånd, säger Linda Critchley.