Skelleftepolitiker sågas efter sitt Facebookinlägg: ”Feministerna rasar!!! För lite kvinnliga artister bokade … ”

Könsfördelningen av bokade artister på Verandan i Skellefteå ifrågasattes i en insändare. Fritidspolitikern Isak Rådahl, i sin tur, ifrågasatte insändaren i Facebookinlägg. Det utmynnade i ett öppet brev till fritidsnämndens ordförande Daniel Ådin.

Foto: Norran

Not Found2016-01-29 20:21

Maria Wikström i Skellefteå, som är engagerad i den feministiska föreningen Skeva (se faktaruta) ifrågasatte Statt i Skellefteå och Verandans könsfördelning i deras artistbokningar i en insändare i Norran. Under det första halvåret i år är 13 av 15 artister män. Hotellets ägare och vd, Kristoffer Lundström, svarade bland annat att han skulle ha det i åtanke framöver.

Läs insändaren här:  Två kvinnliga artister på fem månader. Modernt? Nja. Fräscht? Knappast!

Fritidspolitikern Isak Rådahl, ersättare i fritidsnämnden i Skellefteå kommun, kommenterade insändaren på Facebook så här: ”Feministerna rasar!!! För lite kvinnliga artister bokade … Alltså att man ens orkar?” Inlägget togs senare bort men diskussionen blev livlig på Facebook.

I ett öppet brev vände sig sedan Maria Wikström till fritidsnämndens ordförande Daniel Ådin, där hon ifrågasatte Isak Rådahls agerande.

– Med den position han har tycker jag inte att han ska uttrycka sig på det där sättet, säger hon nu till Norran och tillägger:

– Rent spontant så känner jag att de behöver jobba med jämställdhetsfrågor och som politiker kan man inte vara i tjänst på dagarna och stå för någonting annat på kvällstid.

När Norran ringer upp Isak Rådahl så säger han att han känner sig uthängd.

– Jag känner att jag blir anklagad för att ha hånat en specifik person, vilket jag inte har gjort. Jag har ringt Maria Wikström för att be henne om ursäkt men hon vill inte prata med mig i telefon, säger han.

Förstår du att dina Facebookinlägg om hennes insändare i Norran kan uppfattas som hånfullt?

– Jo, jag kunde ha lyft det på ett annat sätt.

Hur menar du då?

– Jag förstår att de bokar artister utifrån att tjäna pengar, inte vilket kön de har och det var så jag menade.

Kan du förstå att det finns de kan uppfatta dina inlägg som att du hånar alla som står för jämställdhet?

– Jo, men det var inte meningen att det skulle uppfattas så.

Fritidsnämndens ordförande Daniel Ådin säger:

– Jag håller inte med i det Isak Rådahl har skrivit, men han har skrivit det på sin egen Facebooksida som nu lyfts till en politisk nivå.

Har man inte ett ansvar som fritidspolitiker i hur man uttrycker sig, rent generellt, oavsett forum?

– Vi har ju alltid ett ansvar i hur vi uttrycker oss, men han skriver ju också att han står för jämställdhet och att frågan om artister kanske inte är hans högsta prioritet i jämställdhetsfrågan.

Tycker du att det han skrivit är lämpligt?

– Nej, han kanske inte har formulerat sig så väl och jag håller inte med i det han har skrivit.

Rent spontant så känner jag att de behöver jobba med jämställdhetsfrågor.

Skeva

En lokal förening som enligt hemsidan arbetar för att bilda opinion, öka kunskapen, lyfta goda exempel och synliggöra ojämställdhet. De skriver också att de vill bidra till debatten om ett jämställt Skellefteå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om