Norrmejerier-stipendiat utsedd

Folkets röster gick till Ida Östensson som med god marginal till tvåan vann Norrmejerier-stipendiet på 33 333 kronor.

Foto: Anna Karin Drugge

Foto: Anna Karin Drugge

Foto: Foto: Jessica Dhyr

Not Found2013-11-12 13:48

Nästan 14 000 röster kom in till Norrmejerier-stipendiet, varav 5 256 lades på de nominerade i Västerbotten. Vinnaren Ida Östensson fick knappt 1000 röster fler än tvåan.

Ida Östensson är entreprenören och norrlandsprofilen som genom sitt outtröttliga engagemang arbetar för ett mer jämställt samhälle, både i Norrland och nationellt. Bl a i stiftelsen ”Crossing borders” där hon jobbar för ett mer jämställt deltagande i fritidsaktiviteter och i FATTA, som bland annat handlar om att få oss att reflektera över och agera mot sexuella övergrepp.

— Ida Östensson personifierar äkta engagemang och visar hur man kan åstadkomma stor skillnad och göra sin röst hörd och det tror jag att många beundrar, kommenterar Hanna Widding från Norrmejerier vinnaren i ett pressmeddelande.

— Det känns grymt att det är så många som tycker att jag har förtjänat en röst, säger Ida Östensson. Jag är otroligt stolt och glad!

Foto: Anna Karin Drugge
Foto: Anna Karin Drugge
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om