Nästan 200 nya restaurangjobb

”Sänkningen av restaurangmomsen är en arbetsmarknadspolitisk succe.”

Arkivbild: TT

Arkivbild: TT

Foto: Foto: Susanne Lindberg

Not Found2013-10-16 11:02

Sedan momsen på restaurangmat sänktes 2012 har cirka 10 000 nya jobb skapats i restaurangbranschen i Sverige. Enbart i Västerbottens län handlar det om ett tillskott om 189 helårsanställningar, visar en ny rapport från Visita baserad på Statistiska Centralbyråns senaste sammanställning över utbetalda löner (LAPS) på svensk arbetsmarknad.

– Den sänkta momsen har ökat omsättningen vilket har gjort det möjligt för våra medlemsföretag att anställa ny personal. Mellan 2011 och första halvåret 2013 skapades 189 nya helårsarbeten i restaurangbranschen i Västerbottens län, en ökning som motsvarar drygt 13 procent. Det är en fantastisk utveckling med tanke på det tuffa konjunkturläget, säger Eva Östling, vd på Visita.

Visitas rapport bygger på SCBs lönesummestatistik. Enligt SCB ökade de utbetalda lönesummorna i restaurangbranschen med 20,6 procent mellan 2011 och första halvåret 2013. Det ska jämföras med en sammanlagd ökning på 6,5 procent för hela den privata arbetsmarknaden i Sverige. Rensat för löneökningar motsvarar det cirka 10 000 nya jobb i restaurangbranschen.

– Efter sänkningen av restaurangmomsen har flera tusen människor runt om i Sverige, oftast unga, fått riktiga jobb. Det kan inte beskrivas som något annat än en arbetsmarknadspolitisk succé, säger Eva Östling.

Arkivbild: TT
Arkivbild: TT
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om