Mardrömssöndagen - 40 mål insläppta

Not Found2015-12-06 21:31

Nä, denna söndagen går nog inte till historien som Skellefteinnebandyns bästa.

Långt ifrån.

Under dagens tre matcher med Skelleftelag blev utdelningen allt annat än positivt.

IBF Skellefteå, Skellefteå IBS och Kaif släppte tillsammans in hela 40 mål. Men här ska faktiskt inte den största skuggan falla över Kaif-damerna.

För de två herrlagen stod nämligen för 34 av de 40 insläppta målen och det mest läckande laget - för dagen - som vanligt - var IBF Skellefteå.

I deras bortamöte med Röbäck skrevs tyvärr förlustsiffrorna till 21-5 och med det har nykomlingarna i herrtvåan släppt in hela 156 mål på 11 matcher.

Enligt statistiken, som förvisso kan vara fel, sköt Röbäck endast 21 skott och om det stämmer var det sannerligen en tung afton för IBF-målvakten Simon Bergström.

Men så mycket bättre gick det inte för IBF:s kollega i Skellefteå IBS.

I deras bortamöte med Örnsköldsvik blev det förlust med 13-0 och det är givetvis inget att skryta över.

IBS-herrarna är i dagsläget i en djup formsvacka och det känns inte riktigt som att de har fått ut sin fulla potential på sistone. Det är givetvis tråkigt med ett så pass ungt lag. Detta kan vara tungt att ta för unga killar, men förhoppningsvis lär de av sina misstag.

Till sist har vi även Kaif-damerna som även de bortaförlorade mot Röbäck. För deras del blev det nederlag med 6-2 och i och med den förlusten fullbordade de en fullständigt katastrofal Skelleftesöndag.

En av de sämsta någonsin?

// Johan K

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om