I vår skärps reglerna för försäljning av fyrverkeriraketer till allmänheten.
Men inför det förestående nyårsfirandet pågår kampanjer för raketer som kan vara direkt livsfarliga.
Redan i dag råder förbud mot försäljning av raketer till allmänheten som kan orsaka allvarliga skador, vare sig man hanterar dem korrekt eller felaktigt. Men det har visat sig vara otillräckligt, konstaterar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB).
Från den 1 april får raketer, som innehåller 75 gram krut eller mer, inte längre säljas till allmänheten. Bakgrunden är en olycka på nyårsaftonen för två år sedan, då en 13-åring skadades så allvarligt att hans ben måste amputeras. Orsaken var en raket som träffade honom och exploderade.
Sedan dess har MSB undersökt olika raketer, bland annat genom att avfyra dem mot grislår.
– Resultatet var skrämmande. De stora raketerna är livsfarliga. De tränger in i kroppen och exploderar, säger Shulin Nie, teknisk handläggare på MSB.
Han uppmanar folk att stå emot reklamen och avstå från att köpa de tyngre och farligare raketer som snart förbjuds.