Två dagar i veckan är det gympa på Solbacka. Den här dagen är det aktivitetsombudet Linda Granberg som sätter på musiken, visar och instruerar.
– Jag är med på allt som ordnas. Det blir enformigt annars, säger Göta Nilsson, en av de boende.
Gympan har hängt med länge. Annars har många av aktiviteterna ingått i ”Kultur för seniorer”, ett treårigt projekt som pågått runt om i Västerbotten och som avslutades i juli.
Genom projektet har personal på kommunens boenden utbildat sig och även fått se vad kollegor runt om i länet hittar på. Det har gett nya idéer.
– Jag tror att vi har fått upp tänket mer. Vi har haft aktiviteter hela tiden men kanske inte alltid tänkt på att det varit aktiviteter, säger Linda Granberg.
Musik har varit ett viktigt inslag. Allt ifrån att musiker kommit på besök till att de boende fått sjunga och spela själva. Även den som blivit dement kan ofta komma ihåg gamla sånger.
– Musik sitter kvar länge, säger Lina Lundström, som också är aktivitetsombud.
Projekt i all ära – frågan är vad som händer när de tar slut? Kultur- och aktivitetssamordnare Ann-Louise Nyström Harnesk tror att Norsjö kommun har en fördel som har en sådan tjänst inrättad. Även om det är personalen som ska göra jobbet är det bra att ha någon som stöttar.
Visst finns det utmaningar: att finslipa strukturen så att aktiviteterna blir en naturlig del av vardagen och att skapa samma engagemang överallt.
Men Ann-Louise Nyström Harnesk tror att arbetssättet har kommit för att stanna. Inte bara för dem som bor på boendena utan för alla äldre i kommunen:
– I Norsjö har vi fantastiskt bra möjligheter att erbjuda aktiviteter för äldre och se till att de får ett bra socialt liv.
Vi har haft aktiviteter hela tiden men kanske inte alltid tänkt på att det varit aktiviteter.