Strömavbrotten har orsakats av träd som tyngts ner av is och som på flera ställen fallit över ledningarna.
Vid halv nio-tiden på onsdagsmorgonen var 452 kunder utan ström. Montörer arbetar för att åtgärda avbrotten så fort som möjligt.
Skellefteå kraft skriver i ett pressmeddelande att mildare väder och nederbörd med regn eller blötsnö ökar risken för fler strömavbrott.
Skellefteå Kraft har ökat sin bemanning och höjt beredskapen för att hantera strömavbrotten så snabbt som möjligt.
Uppdatering, 14.43:
Skellefteå Kraft meddelar att omkring 1000 kunder drabbade när det var som mest, men att de flesta strömavbrott nu är avhjälpta.
För att undvika nya störningar kommer Skellefteå Kraft under torsdagen att genomföra en inspektion med hjälp av helikopter i de mest drabbade områdena och sedan undanröja träd och snö som riskerar att orsaka nya avbrott. I samband med åtgärder kan kortare avbrott ske.