Servicehuset på en camping är fullt av vatten- och avloppsledningar. Därför är det extra viktigt att förhindra framtida fuktskador.
Ett sätt är att bygga under tält så att man känner sig säker på att allt var torrt från början.
I upphandlingen ingick därför villkoret att ett stort tält skulle sättas upp.
– Vi har gjort det några gånger förr, säger chefen på Hellströms bygg; Lars Forsberg.
Bättre arbetsmiljö
Metoden innebär att snickarna får en bättre arbetsmiljö. De slipper arbete i regn, snö och blåst.
– Vi sparar mycket tid på att slippa skotta snö, säger snickaren Staffan Lövgren, Arvidsjaur.
En nackdel är däremot logistiken. Det är mera besvär när man ska in med byggmaterial.
Tältets tak har flyttbara sektioner, så man ska kunna lyfta in material med bygghissen. Men det är ändå lite bök att få in allt.
Arbetena började strax före jul med rivningen av gamla servicehuset. Sedan kom tältet upp, och nu efter sportlovet kom byggandet igång ordentligt.
Gjort i två steg
Campingchefen Marie Lindqvist Holmlund är förväntansfull inför resultatet.
– Det gamla servicehuset var nedgånget, säger hon. Det inrymde även receptionen, och allt var trångt och otidsenligt.
Satsningarna på campingen har gjorts i två steg.
– I sommar är det två år sedan vi fick vår nya och fräscha reception, säger hon.
Nu i sommar är det alltså dags att inviga nya servicehuset. 15 maj ska det stå klart.
Tre zoner
Det är indelat i tre zoner, som öppnas beroende på hur många gäster som finns.
- Vi har en vinterdel som innehåller "allt", säger hon. Sedan har vi mellandelen som är anpassad för barnfamiljerna med flera familjerum.
Till sist finns sommardelen med mängder av duschar och toaletter, samt bastur.
På svenska campingar kan man ibland hitta märkligt disponerade servicehus. Hur utformar man då huset när man får chans att bygga ett helt nytt?
– Vi har lyssnat mycket på gästerna, och har även varit på studiebesök, säger Marie Lindqvist Holmlund.
Stammisar hänger med
Gästerna är förresten mycket förväntansfulla. Många som bor på Skellefteå camping på somrarna är ju stammisar.
– Vi lägger ut bilder kontinuerligt på vår Facebooksida och får många gillanden.
– Särskilt när vår nya reception var invigd kom det frågor om det nedgångna servicehuset. Det blev sådan konstrast mellan det fräscha och det gamla.
Gamla servicehuset var byggt på 1960 eller -70-talet, och ombyggt 1992.
Båda husen ska matcha varandra och går i vitt, svart och rött.
– Det känns bra att vi får ha lokaler som signalerar kvalitet, säger Marie.
Totalt sex servicehus
Servicehuset blir inte campingens enda.
– Vi har ytterligare fem, som bara ska vara öppna på somrarna. Det löns inte bygga ett jättestort servicehus för hela campingen, då blir det för långt att gå.
– På vintern blir däremot bara detta hus öppet. Det förenklar städningen. Givetvis får då camparna ha sina husvagnar och husbilar nära till.
Stamgästerna följer bygget på Facebook, och gillar vad de ser