Helena Ståhl, 24, blev en världsnyhet: ”Jag har fått mycket hat på tyska”

Medier över hela världen har rapporterat om Skelleftekusken Helena Ståhl, 24 år, som valde att äta upp sin häst. ”Det är sjukt”, säger hon.

Foto: Foto: Christoffer Åhlund

Not Found2016-01-07 15:36

Det var i slutet av december som Helena gjorde ett inlägg i en travgrupp om hennes beslut om att ta vara på hästköttetefter att hästen tvingats att avlivas. 

Alla stora medier i Sverige uppmärksammade beslutet – och nu har tidningar och sajter runt hela världen gjort detsamma.  Bland annat i Tyskland, Australien och  USA.

– Det blev betydligt större än vad jag trodde att det skulle bli. Jag vet inte riktigt hur det hände, säger hon.

Läs också: Bodenkusken skulle inte kunna tänka sig att äta sin häst

Hon har fått olika reaktioneri olika länder i hennes numera överfyllda Facebook-inkorg.

– Jag har fått mycket hat på tyska, haha! Jag har suttit med Google Translate. Det är olika från land till land, vilket jag antar beror på vilken kultur de har.

Hon har fått meddelanden från bland annat Kanada och London

– Det är kul, men sjukt, säger hon.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om