Flera flyg till och från Skellefteå är försenade eller inställda

Snön har ställt till det på Arlanda vilket påverkar ett stort antal flygningar, bland annat till och från Skellefteå.

Not Found2018-01-24 09:28

Just nu är avgångarna från Skellefteå 09.45 och 10.30 inställda samt avgångarna från Stockholm 09.20 och 10.00.

– Det är på grund av snön på Arlanda. De har bara en rullbana igång där de både ska ha starter och landningar och då drabbas hela Sverige, säger Robert Lindberg, flygplatschef på Skellefteå airport, till Norran.

Han är påväg till Skellefteå airport just nu för att få en ännu tydligare bild av läget.

Uppdatering 07.48:

Robert Lindberg berättar att de flyg som skulle gå från Skellefteå vid 06.45 och 07.00 är försenade till klockan 09.00.

Uppdatering 09.27:

Ruljansen på Arlanda har börjat komma igång. Robert Lindberg berättar att de två flyg som skulle gå från Skellefteå klockan 06.45 och 07.00 har kunnat lyfta.

– Jag har fått besked om att vädret har förbättrats. Trafiken har släppts på men följdförseningar kommer att kvarstå hela förmiddagen, säger han.

Han uppmanar flygpassagerare som undrar över avgångstider att besöka sitt flygbolags hemsida.

Nästa ankomsttid i Skellefteå är klockan 15.55.

– Än så länge jobbar vi efter att det ska gå på tid, berättar Robert Lindberg.

Artikeln uppdateras när mer information finns. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om