Strax efter klockan sju imorse fick Stina och Ulf Stenmark besök av 71-årige Einar Olofsson, som då hade med sig sin fångst. Fisken mättes, vägdes och fotades och bildbeviset lades sedan ut på Svarttjärns Facebook-sida.
Laken vägde 3,1 kg och var över 70 centimeter lång. Och på Svarttjärns Facebook-sida frågar man sig – är det rekord i Svarttjärn?
– Det är ovanligt. Jag har aldrig sett en så stor lake förut. Jag har fått någon på 1,5 kg tidigare, annars är det gäddor som jag fått i den här storleken, säger Einar Olofsson.
Han använde på måndagen en isborr med diametern 12,5 centimeter.
– Det var ganska lagom för att få upp den. Jag trodde att fisken var en gädda, den hade ett så stort huvud, säger Einar Olofsson som förutom i Svarttjärn brukar fiska i bland annat Björnsholmen.
– Sen blir det att fiska i Harrbäcksand när siken kommer, säger han.