Eddahallens gym har varit uppe till diskussion tidigare då det har ansetts konkurrera med de andra gymmen i stan. Fritidskontoret håller nu på att se över verksamheten och möjligheterna till en annan driftform, till exempel att en privat aktör tar över.
– Än så länge har vi inget svar på hur vi ska göra, men vi vet att man håller på att genomföra en liknande grej i Stockholm och vi vill gärna se hur det har gått för dem och återkomma i frågan, säger Daniel Ådin (S), fritidsnämndens ordförande.
Däremot har kommunen valt att lägga ner spinningen på Eddahallen, eftersom man anser att utbudet tillgodoses av de andra gymmen. Nu har istället föreningen Aerobicstudion fått hyra in sig i gruppträningslokalerna.