BUP fortsätter brottas med långa köer

I Västerbotten får nästan 70 procent av barn- och unga vänta mer än en månad för att komma till barn- och ungdomspsykiatrin. Nu införs en ny arbetsmodell i hopp om att korta köer.

Lång väntan. En ny arbetsmodell inom barn- och ungdomspsykiatrin i Västerbotten ska förhoppningsvis korta vårdköer.

Lång väntan. En ny arbetsmodell inom barn- och ungdomspsykiatrin i Västerbotten ska förhoppningsvis korta vårdköer.

Foto: Foto: Jenny Petersson

Not Found2015-09-01 10:00

Den förstärkta vårdgarantin är en överenskommelse mellan Sveriges kommuner och landsting och regeringen. Den innebär att väntetiden till BUP ska vara i högst en månad.

Målet har länge varit en utmaning för Västerbotten.

Värst i Umeå

Enskilda enheter har klarat det, exempelvis uppfylldes det av både Lycksele och Skellefteå i maj 2014. I dag är det emellertid endast Lycksele som klarar garantin.

– I Skellefteå klarar vi nästan målet, men det har varit en del rekryteringsfrågor. Problemet är störst i Umeå, där en första tid erbjuds inom nästan 60 dagar, säger Anna Wallgren, verksamhetschef för BUP.

För att komma tillrätta med köproblemen införs en ny arbetsmodell. Förhoppningen är att den ska förbättra både tillgänglighet och arbetsmiljö.

– Jag tror att den nya modellen kommer kapa köerna, och att det kan ge effekt på ett par månaders sikt, säger Anna Wallmark.

Bland annat ska planering kring nybesök, utredningar och behandlingar bli mer detaljerad. Och möten ska hållas på fasta mötestider.

– Tanken är att det ska bli lättare att synka om alla har samma tider att förhålla sig till.

Personalen ska även ta emot fler patienter.

– När vi tittar ur ett nationellt perspektiv är ett snitt på fyra patientbesök per dag en rimlig arbetsbelastning.

Hur många patientbesök har personalen i dag?

– Det är svårt att räkna, eftersom det finns så många olika sorters besök. Men det är färre besök, säger Anna Wallgren.

Ulrika Johansson, Vårdförbundet, säger att det säkert finns en del oro för ökad arbetsbelastning, men att det är bra att man nu fokuserar på problem som finns gällande arbetsmiljö och logistik.

– Farhågan när man ska få in folk i modeller, är att de kan uppleva att de inte kan påverka sitt arbete. Det viktiga nu är att arbetsgivaren tar hänsyn till individernas personliga arbetslivserfarenhet och specialistkunskap. Personalen måste få känna att just deras kunskap är viktig.

Den nya modellen ska sjösättas i mitten av oktober.

Personalen måste få känna att just deras kunskap är viktig.

Lång väntan. En ny arbetsmodell inom barn- och ungdomspsykiatrin i Västerbotten ska förhoppningsvis korta vårdköer.
Lång väntan. En ny arbetsmodell inom barn- och ungdomspsykiatrin i Västerbotten ska förhoppningsvis korta vårdköer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om