Norsjö i topp i Västerbotten för små företag

Norsjö har bäst förutsättningar i Västerbotten för små företag.
Malå och Skellefteå klättrar också kraftigt i rankingen.
– Resultaten är tydligt länkade till utfallen på arbetsmarknaden, säger Nima Sanandaji, rapportförfattaren till Småföretagarindex.

Caroline Szyber konstaterar att Sverige upplevt en minskning i antal nystartade företag

Caroline Szyber konstaterar att Sverige upplevt en minskning i antal nystartade företag

Foto: Småföretagrnas Riksförbund

Norsjö2024-11-14 01:00
  • Norsjö toppar listan över bästa förutsättningar för små företag i Västerbotten, enligt Småföretagarindex. Skellefteå och Malå har också klättrat kraftigt i rankingen.
  • Indexet visar att bästa villkoren för företagande finns i landsbygdskommuner med stark turismsektor, mindre städer och större städer.
  • Enligt rapportförfattaren Nima Sanandaji är resultaten tydligt kopplade till arbetsmarknaden, med lägre arbetslöshet i kommuner med högre betyg. Otrygghet har också påverkat kommunernas placeringar.

Småföretagarindex från Småföretagarnas Riksförbund visar att jämfört med förra året har samtliga kommuner i Västerbotten klättrat i rankingen Norsjö har förbättrat sig 73 placeringar på Småföretagarindex och hamnar nu på plats 19 i landet. Skellefteå förbättrar sig med 66 placeringar och ligger på plats 124. Robertsfors är 56 placeringar bättre än förra året med plats 195 och Malå som hamnar på plats 197 förbättrar sig med 72 placeringar.

Småföretagarindex visar att de bästa villkoren för företagande finns i landsbygdskommuner med en stark turismsektor, i mindre städer och i större städer. De sämsta villkoren finns i glesbefolkade kommuner utan turism och i pendlingskommuner nära mindre stad.

Nima Sanandaji konstaterar att en viktig lärdom från SmåföretagarIndex är att de 50 kommuner som har högst betyg har lägre öppen arbetslöshet, 3,6 procent i genomsnitt, än de 50 kommuner som har lägst betyg. 

– Resultaten i indexet är därmed tydligt länkade till utfallen på arbetsmarknaden, kommenterar hon i ett pressmeddelande 

Norsjö har förbättrat sig 73 placeringar på Småföretagarindex och hamnar nu på plats 19 i landet.
Norsjö har förbättrat sig 73 placeringar på Småföretagarindex och hamnar nu på plats 19 i landet.

En annan sak som sticker ut i år är frågan om otrygghet. 

– I de kommuner där otryggheten ökat har också kommunerna tappat placeringar i årets index, berättar Nima Sanandaji.

Caroline Szyber, vice ordförande Småföretagarnas Riksförbund, konstaterar att Sverige upplevt en minskning i antal nystartade företag 

– Behovet av att stärka företagandet är tydligt i Sverige, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!