De 11 november häktades den 20-åriga kvinnan efter att hon den 20 oktober av en slump träffat på en polispatrull i Lövånger. Kvinnan slängde ifrån sig ett parti narkotika och flydde.
”Ansenlig mängd”
Analyser visade att att det var en ansenlig mängd narkotika. Därför tog åklagare beslut om att kvinnan skulle anhållas i sin frånvaro, hon greps den 6 november.
Så här berättade Norran i mitten av november om den annorlunda händelsen i samhället:
Mötte polisen av en slump i samhället: Kvinnan slängde knarket – och flyddeNu har förundersökningen växt på flera sätt.
På tisdagen begärde åklagare Marie Andersson en 28-årig man häktad för delaktighet i narkotikabrottet i Lövånger.
– Mannen fanns på plats i Lövånger vid tiden för händelsen, han har varit aktuell i förundersökningen och förhörts. Men nu har det framkommit nya uppgifter i utredningen som jag menar stärker misstankarna att han har varit inblandat i hanteringen av narkotikan, att båda han och kvinnan köpt narkotikan i syfte att sälja den vidare, säger åklagare Marie Andersson.
Exakt vilken bevisning det handlar om vill hon inte precisera.
– Men sett enbart till själva storleken på narkotikabeslaget är det ett relativt högt straffvärde, runt ett års fängelse. Sedan får den fortsatta utredningen visa kvinnan och mannens delaktighet. Mannen har hittills i polisförhör förnekat brott.
Inbrott i lägenhet
Narkotikabrott är inte det enda som den 28-årige mannen misstänks för.
Han begärdes också häktad för en grov stöld på Anderstorp i Skellefteå mellan den 11 och 14 november. Det har skett genom ett inbrott i en lägenhet.
– Här har brottsmisstankarna växt fram mot mannen genom att polisen fått fram teknisk bevisning. Vid den grova stölden försvann bland annat hemelektronik. Som jag förstår det så är målsäganden och den misstänkte i viss mån bekanta med varandra sedan tidigare, säger Marie Andersson.
Vid onsdagens häktningsförhandling förnekade 28-åringen såväl narkotikabrott som grov stöld.
Tingsrättens besked blev att mannen ska sitta häktad i väntan på åtal och rättegång. Det finns enligt domstolen dels en risk att han på fri fot försvårar utredningen, dels begår nya brott om han släpps fri.
Upprepade brott
28-åringen förekommer under 16 avsnitt i belastningsregistret.
Han dömdes i början av året av Skellefteå tingsrätt för bland annat innehav av 145 gram cannabis och två drograttfyllerier till två månaders fängelse.
Beslutet blev också att han skulle avtjäna återstående åtta månaders fängelse efter att han hösten 2017 blev villkorligt frigiven efter ett två år långt fängelsestraff.