Ett 40-tal medlemmar i föreningen Aktiva seniorer gjorde nyligen en intressant dagsutflykt till Norrbotten.
Först på programmet stod ett besök i medeltidskyrkan i Öjebyn från slutet av 1400-talet med, med sin fantastiska predikstol och altare, av träsnidaren Nils Jacobsson Fluur och bildhuggaren Caspar Schröder.
På Solandergården berättade Barbro och Ivar Gustavsson med stor entusiasm om Daniel Solander som var Carl von Linné lärljunge och om världsomseglingen med James Cook i slutet av 1700-talet.
Lunchen avnjöts på Paltzerian vars personal hade fullt upp med att leverera palten.
Dagens avslutades hos Kjell Persson och hans museum i Jävrebodarna. Det besöket blev en riktig nostalgitripp för seniorerna från Skellefteå.
På lanthandeln fanns över 60 000 objekt från gamla tider. En riktig pärla mitt i skogen utanför Jävre.
KARIN LÅNGDAHL