Prostatacancerföreningen Guldgubben hade häromkvällen arrangerat en informationskväll om prostatacancer.
Ett sjuttiotal intresserade hade mött upp på Hotell Aurum för att lyssna på doktor Katarina Tomic, från Norrlands universitetssjukhus i Umeå, och kommunikatör Göran Eklund, Sunnanå Utveckling.
Katarina informerade ingående om sjukdomen, dess symtom och riskfaktorer. Olika metoder för behandling används beroende på sjukdomsbilden och vid operation av prostatan är robotteknik den dominerande med snabbare rehabilitering som följd.
En sund livsstil med motion och bra kost minskar risken för sjukdomen.
Nära 10 000 män får årligen prostatacancer som utgör Sveriges vanligaste cancersjukdom. Orsaken till sjukdomen är inte klarlagd, men cirka tio procent av nya fall anses som ärftliga. Med fortsatt forskning kring sjukdomen kommer nya läkemedel och behandlingsmetoder.
Efter fikat startade en öppen dialog mellan Katarina, Göran och deltagarna. Görans erfarenheter inom idrotten och sjukdomen visar att en positiv inställning till livet och det vi kan påverka gör livet, sjukdomsbilden och framtiden ljusare.
Leif Sundqvist