SGF, Skellefteå God man och Förvaltarförening, hade den 9 mars årsmöte, 15 medlemmar kom. Ordförande Inga-Märta Wennberg hälsade alla välkomna. Till ordförande för mötet valdes Kennet Andersson och till sekreterare Gunnel Ek.
Verksamhetsberättelsen och kassarapporten godkändes, även en höjning av medlemsavgiften med 30 kronor/år. Omval av styrelsen utom en ersättare i valberedningen och en revisor.
Föreningen har 103 medlemmar och 73 som har tecknat försäkringen. Styrelsen har påtalat till överförmyndarnämnden att vi vill att alla medlemmar ska få gå en fördjupningskurs. I december fick styrelsen gå kursen 3 timmar 4 gånger. I år kommer alla medlemmar att erbjudas kursen.
Ombudsman från Riksförbundet Linda Fröström informerade om deras arbete på Förbundet. Bland annat om skyldigheter och rättigheter gentemot huvudman, personal och anhöriga. Kvällen avslutades med kaffe, te och smörgås.
Britta Wiklund