Anna skulle köpa en kanna - köpte hela butiken

På premiärdagen var kön så lång och bred att den före detta skyltmakaren inte kunde få ut sin skylt genom dörren. Och om andra gillar 60- och 70-tal så är hon själv en orientalisk människa som börjat bli som sin mamma.

Piffigt 60-tal. Ett förkläde från tiden. Foto: Jeanette Lövgren.

Piffigt 60-tal. Ett förkläde från tiden. Foto: Jeanette Lövgren.

Foto: Foto: Jeanette Lövgren.

Livsstil & fritid2016-05-12 20:00

Detta är historien(den korta versionen) om hur det gick till: Anna Laurila hade stigit in i butiken Gamla Tingdär hon fick syn på en kanna i serien Gefle Mullbär, pris 75 kronor. "Men oooh så billigt!" tänkte Anna som är van vid stockholmspriser, typ 250 spänn för samma kanna. Sedan köpte hon hela butiken, inklusive allt. Även hushållsapparaterna och verktygen som samlats i det så kallade Clas Ohlson-rummet.

Det var i aprilsom Anna tog över affären med idel begagnat och som sträcker sig över husets hela bottenplan. Det är tur att hon har en särbo. Och att särbon har en mamma. Och att särbon har en son också, för utan deras hjälp skulle det förmodligen inte ha gått. Trots att hon kör buss bara på halvtid numera.

– Det fanns hur mycket grejer som helst, försäkrar Anna Laurila som flyttat ofta och aldrig haft några egna grejer att tala om.

– Mamma gillade heminredning, därför gillade jag det inte. Men nu föredrar jag den orientaliska stilen med mycket kuddar.

Anna ägnadeåtskilliga år åt att tillverka skyltar, bland annat på Stockholmsmässan. Så blev hon less på det och skolade om sig till busschaufför. För två år sedan återvände hon till sina rötter (mamma från Åbyn, pappa från Skellefteå) och blev Byskebo. Fortsatte köra åt Skelleftebuss, men kände att det inte var det enda hon ville hålla på med resten av livet.

Det måste hända något mer. Något annat.

– Du är rastlös, konstaterar särbon saktmodigt.

– Kreativ heter det, kontrar Anna blixtsnabbt.

Så plockar honfram originalkvittot som hör till soffbordet av valnöt som år 1944 inhandlades hos Åsélls Möbler i Skellefteå för 400 kronor. En svindlande summa på den tiden.

Bordet har hon själv köpt in, för nu händer det grejer.

– Folk ringer hela tiden och vill sälja sina saker.

Det har intevarit så många försäljningsdagar ännu, men hon har ända börjat få en liten hum om vad kunderna vill ha.

– Vi har sålt mycket porslin och folk frågar efter afrikansk konst, som masker att hänga på väggen. Rokokosoffan gick iväg i lördags och garnerna sa bara swish. Och mattorna ... Swish! så var de borta.

Som nybliven butiksägare planerar hon förstås för tillägg och förändringar också.

– En gammal sliten dörr skulle jag gärna vilja få tag i och titta på det här 60-talsförklädet och de häftiga hippiebyxorna. Vintagekläder. Jag måste få tag på mer. Och snart kommer norrmännen. Det säger alla.

Vintagekläder. Jag måste få tag på mer. Och snart kommer norrmännen.

Piffigt 60-tal. Ett förkläde från tiden. Foto: Jeanette Lövgren.
Piffigt 60-tal. Ett förkläde från tiden. Foto: Jeanette Lövgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!