Polisen har sökt vid gamla skolan med specialhund

Under veckan har polisen genomfört flera brottsplatsundersökningar vid den gamla skolan i Kristineberg. Bland annat har platsen sökts igenom av en hund som är specialiserad på att söka efter brännbara vätskor. ”Vi tänker att det är någon som har anlagt branden”, säger David Helgesson, chef för polisens avdelning för grova brott i Västerbotten.

Den gamla skolan började brinna på juldagskvällen. Under veckan har platsen varit avspärrad.

Den gamla skolan började brinna på juldagskvällen. Under veckan har platsen varit avspärrad.

Foto: Räddningstjänsten

Kristineberg2022-12-30 19:45

På juldagskvällen började den gamla skolan i Kristineberg brinna. Larmet kom in strax efter klockan 22. Klockan 22.50 rapporterades det att byggnaden var helt övertänd på första våningsplanet och att elden hade spridit sig till vinden.

– Det gick inte att rädda någonting. Vi försökte flera gånger att begränsa elden, men det lyckades inte, konstaterade David Ekblom, inre befäl vid räddningstjänsten.

Ingen person kom till skada i samband med branden.

– Vad jag förstår var den här byggnaden kallställd sedan många år. Vi har ingen kännedom om att någon människa ska ha varit där och det finns ingen misstanke om att det fanns någon inne i byggnaden, sa David Ekblom.

undefined
Den gamla skolan gick inte att rädda. Räddningstjänsten fick i stället fokusera på skydda andra byggnader i närheten.

Kort efter branden kunde polisen meddela att de misstänker att branden var anlagd. 

– Just nu kan vi inte se någon naturlig förklaring till att branden uppstod, sa Mats Bruhn vid polisen i tisdags.

Ärendet är rubricerat som mordbrand. Under veckan har platsen varit avspärrad och polisen har genomfört flera undersökningar.

– Det har varit tekniker på plats och gjort undersökningar. Sedan har man också haft hundförare på plats med en särskild hund som kan söka efter brännbar vätska, säger David Helgesson, chef för grova brott vid polisen.

undefined
David Helgesson, chef för polisens avdelning för grova brott i Västerbotten.

Förutom brottsplatsundersökningar har polisen även hållit förhör med räddningstjänsten och boende i närheten, för att samla in information. Misstankarna om att branden var anlagd kvarstår, säger David Helgesson.

– Det är bara spekulationer, men det vi tänker oss är att det är någon som på något sätt har anlagt branden.

En av anledningarna till att polisen misstänker mordbrand är att det fortfarande inte finns någon naturlig orsak till att det började brinna.

– Det finns också andra omständigheter kring hur branden startade som tyder på att den var anlagd. Det handlar bland annat om iakttagelser som gjorts från räddningstjänsten, säger David Helgesson.

Han säger dock att det är svårt att veta exakt hur det började brinna, eftersom det mesta brunnit ned.

– Däremot tyder det mesta på att branden har startat inne i fastigheten.

På torsdagen hävdes avspärrningarna vid platsen. I nuläget finns det ingen misstänkt i ärendet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!