Bönderna fruktar repris av 2018: "Förtvivlade"

Torkan slÄr hÄrt mot majoriteten av det svenska jordbruket. Hög vÀrme i kombination med torka Àr det sÀmsta tÀnkbara för grödorna.
–De lĂ„ngsiktiga effekterna av torkan Ă€r att vi tappar en stor del av svensk matproduktion, sĂ€ger Palle Borgström, ordförande i Lantbrukarnas riksförbund (LRF).

Palle Borgström Àr förbundsordförande i Lantbrukarnas riksförbund (LRF). Han menar att lÀget Àr allvarligt för Ärets skördar.

Palle Borgström Àr förbundsordförande i Lantbrukarnas riksförbund (LRF). Han menar att lÀget Àr allvarligt för Ärets skördar.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Lantbruk2023-06-11 06:00

Situationen Àr vÀldigt allvarlig för svenska bönder, enligt Palle Borgström. Om det inte regnar inom de nÀrmaste dagarna kan en stor del av böndernas grödor gÄ till spillo. Just nu pekar det mesta pÄ enbart höga temperaturer, uppemot 30 grader, utan regn flera dagar under nÀsta vecka. Det kan till och med komma att klassas som en vÀrmebölja, enligt SMHI.

Borgström menar att i princip alla lantbrukare frÄn MÀlardalen och nedÄt Àr drabbade av torkan. Och det Àr dÀr som nÀstan all livsmedelsproduktion i Sverige Àger rum.

– MĂ„nga Ă€r förtvivlade över att de har fĂ„tt en svag förstaskörd pĂ„ vallarna. Och sedan Ă€r det andra som Ă€r oroliga för vĂ€derprognosen och vad den leder framĂ„t.

Höga drivmedel- och elpriser och dyrt handelsgödsel har gjort att Ärets skörd har blivit dyrare Àn vanligt. Om skörden dÀrtill uteblir eller minskar drastiskt blir det omöjligt för lantbrukarna att hantera höga kostnader och det blir extra dyrt om djurbönderna mÄste köpa foder för att ersÀtta, menar Palle Borgström.

– Det Ă€r brist pĂ„ foder och det som finns blir vĂ€sentligt dyrare. Det drabbar lantbrukarnas ekonomi negativt, sĂ€ger han.

– NĂ€r det blir sĂ„ hĂ€r dramatiska effekter med torka Ă€r det stor risk att en del eventuellt tvingas slakta ut djuren för att minska besĂ€ttningen.

Kan bli som 2018

Hittills ser Palle Borgström och LRF stora likheter med sommaren 2018 som kantades av extrem torka och nödslakt.

– Det finns exempel pĂ„ lantbrukare som fortfarande Ă€r pĂ„verkade av torkan 2018. De amorterar pĂ„ lĂ„n som man var tvungen att ta dĂ„ för att köpa foder.

Slutsatsen frÄn den extremt varma och torra sommaren var att Sverige behöver investera mer i bevattningsmöjligheter för att minska sÄrbarheten. Men det gÄr sakta.

– Det Ă€r vĂ€ldigt dyrt att bygga bevattningsdammar och att investera i utrustning. Det har helt enkelt inte funnits den lönsamheten i jordbruket för att kunna göra det.

TT: Vad önskar ni frÄn politiskt hÄll?

– Nu handlar det om att se till att vi fĂ„r undantag frĂ„n en del regelverk som gör att lantbrukare inte kan skörda en del i skyddszoner. Vi behöver fĂ„ dispens för att kunna skörda grĂ€set innan det vissnar ner helt och hĂ„llet, sĂ€ger Borgström.

– Det Ă€r ocksĂ„ viktigt att se till att vissa krav inom EU:s jordbrukspolitik, som man eventuellt inte kommer att kunna uppfylla pĂ„ grund av torkan, inte leder till sanktioner. Det behöver vara pĂ„ plats sĂ„ snart som möjligt. Lantbrukarna behöver veta det hĂ€r nu.

"VĂ€lj svenskt"

Även konsumenterna behöver hjĂ€lpa bönderna genom krisen, menar han.

– Det Ă€r vĂ€ldigt viktigt att konsumenterna fortsĂ€tter att vĂ€lja svenskt nĂ€r de handlar. Vi har sett ett tydligt driv för lĂ„gpris, vilket ofta innebĂ€r importerade varor, sĂ€ger Borgström.

– Det drabbar svenska lantbrukare hĂ„rdare och det riskerar att slĂ„ ut hela den svenska livsmedelsproduktionen i ett lĂ€ge dĂ„ vi borde öka den.

Fakta: SÄ mÀrker man att skörden Àr dÄlig

NÀr en spannmÄlsplanta utvecklas ska den vÀxa upp och slÄ ut ett antal sidoskott och fortsÀtta utveckla dem. För att grödan ska kunna göra det mÄste den ha vÀrme och vatten.

Om grödan inte fÄr vatten blir det oftast inte nÄgra sidoskott och inte sÄ mycket bladmassa som i sin tur kan mata kÀrnorna.

VÀxterna utvecklas inte, de förbrukas inte och det blir inte tillrÀckligt mÄnga ax. Axen blir dÄ smÄ och underutvecklade.

Det behöver inte vara dÄligt för kvaliteten, men man tappar kvantiteten. Om det Àr riktigt torrt och varmt sÄ tar det till slut pÄ kvaliteten ocksÄ, men det pÄverkar frÀmst kvantiteten.

KÀlla: Mikael Jeppsson, spannmÄlschef pÄ LantmÀnnen

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!