I ett pressmeddelande skriver man: "En felaktig medieuppgift gör gÀllande att VGR har stoppat vaccinering av personer med hemtjÀnst eller hemsjukvÄrd. Det stÀmmer inte".
"Alla pÄ sÀrskilt boende ska nu ha fÄtt sin första dos och flera har Àven fÄtt den andra. Till personer inom hemtjÀnsten ger vi nu deras första dos i snabbast möjliga takt som tillgÄngen pÄ vaccin tillÄter", sÀger vaccinationssamordnare Kristine Rygge i samma pressmeddelande.
Men man medger att de minskade leveranserna av vaccin kan innebÀra att personer i det som kallas fas tvÄ, bland annat de som Àr 70 Är och Àldre, kan fÄ vÀnta lÀngre Àn planerat.
ââSom det ser ut nu sĂ„ kan det dröja flera veckor till innan vi har vaccin som vĂ„rdcentralerna kan bestĂ€lla. De fĂ„ doser som vi fĂ„r de nĂ€rmaste tre veckorna kommer att behöva anvĂ€ndas för att bli klara med fas ett, sĂ€ger Kristine Rygge.
Samtidigt meddelar kommunikationsdirektören Johanna Wiechel-Steier i Region Halland till Hallandsposten att ocksĂ„ Region Halland skjuter upp starten av fas tvĂ„-vaccineringen. Regionen hoppas komma i gĂ„ng med fas tvĂ„ under veckorna 7â8.