Falks plåt – välmående familjeföretag på landsbygden

I 46 år har familjeföretaget Falks plåtprodukter AB drivits från hemgården i Ersmark. Nu äger syskonen Stefan och Monica Falk det välmående företaget. Det senaste året har omsättningen ökat med cirka 40 procent: ”Jag kommer ihåg i början, då hade våra föräldrar ett litet kontor inne i sovrummet”, säger Stefan Falk och ler.

Angelica och Monica Falk stortrivs bland all plåt.

Angelica och Monica Falk stortrivs bland all plåt.

Foto: Karin Israelsson

Ersmark2021-07-01 06:15

Om du inte har varit där tidigare kan det vara lite trixigt att hitta till Falks i Ersmark. Jag får använda telefonens GPS för att pricka rätt. På gårdsplanen, där plåt i noggrannt märkta högar står utplacerade, möts jag av Angelica och Monica Falk. 

– Det är prylar överallt här på gården och jag tycker att det ser fantastiskt ut, det visar ju att företaget lever, säger Angelica Falk, Stefans dotter, som hjälper till vid behov. 

Och att det lever. Från 2019 till 2020 ökade omsättningen med cirka 40 procent. Många bygger om och lägger allt större vikt vid restaureringar av exempelvis tak. 

– Vi ser en corona-effekt, i positiv mening, bekräftar Monica Falk. 

Angelica och Monica Falk stortrivs bland all plåt.
Angelica och Monica Falk stortrivs bland all plåt.

Kunderna är företag och privatpersoner från hela Norra Västerbotten, södra Norrbotten men även från södra Sverige och väldigt många kommer tillbaka. 

April till oktober är högsäsong. Monica säger att det då kan bli 11 till 12-timmarsskift för henne och Stefan. De sköter kundmottagning, beställning, fakturering och allt annat som ryms däremellan. 

I dag sysselsätts tre personer, som utökas till fyra under sommarmånaderna. Stefan säger att de balanserar lite på gränsen just nu och eventuellt kan det blir fråga om att utöka personalstyrkan om boomen håller i sig. 

– Vi är noga med personlig service och bemötande och många kunder åker hit för att kika och bolla frågor och problemlösningar innan de handlar, säger Stefan Falck och Angelica fortsätter: 

– Vi lägger mycket tid på pedagogik, att förklara för kunden. Ibland är det fullt med folk, bilar och släpvagnar på gården och alla ska prata med pappa. 

De säger också att kunderna brukar dröja sig kvar, kolla runt lite, vilket bidrar till merförsäljning. 

Telefonen ringer och ringer och ringer … Monica tar emot alla samtal med samma goda humör.
Telefonen ringer och ringer och ringer … Monica tar emot alla samtal med samma goda humör.

– De kan se något som vi har som de inte visste att de behövde, säger Stefan. 

Men det har också varit dippar genom årens lopp. 

– Då har vi vänt på varje sten och klarat det och i dag är företaget välmående, säger Monica. 

I de båda familjerna finns totalt fem barn som alla, på något sätt, i någon form genom åren hjälpt till på företaget. 

– Jag kommer ihåg när jag som ung fick sitta och paketera skruvpåsar. Det skulle vara 100 i varje påse, säger Angelica Falk och skrattar. 

Lokalerna är desamma som då. Lager samt kontorsdel ligger i gårdens ladugård, ombyggd för ändamålet. På väggarnas utsida har man satt upp olika typer av plåt och på frågan om de funderat på att flytta företaget till stan, svarar Monica med en fråga: 

– Kan det bli billigare lokaler än såhär? Stefan fortsätter: 

– Med den verksamhet vi bedriver så säljer vi inte på läget. 

I jobbet ingår också att lasta beställd plåt till kunderna.
I jobbet ingår också att lasta beställd plåt till kunderna.

Men de talar också om värdet av företag utanför stadskärnan, det här med levande landsbygd. Nostalgifaktorn är också en del i sammanhanget. Det var på hemgården i södra Ersmark företaget startades och där finns det kvar. När fadern blev sjuk tog sonen och dottern över. Generationsväxling. Sedan dess har Stefan och Monica lagt in både hjärta och själ i familjeföretaget. 

Angelica, som vuxit upp och in i lokalerna, menar att det har danat hennes karaktär och entreprenörsanda. 

– Det präglar en att se hur ett företag kan drivas och att det funkar att följa sitt hjärta, säger hon. 

Falks plåtprodukter AB

Företaget startade 1975 av Gösta Falk och drivs idag av syskonen Stefan och Monica Falk. Monicas sambo och dotter Emma ingår också i personalstyrkan. Verksamheten ligger i södra Ersmark, på familjegården där allting startade. 

2020 omsattes drygt 10 miljoner kronor. Falks bedriver försäljning av olika typer av plåt och byggmateriel, bland annat: 

Takplåt- och fasadplåt. 

Tak- och fasadpaneler. 

Bärande takplåt. 

Självbärande takplåt. 

Vattenavrinning.

Takskydd.

Plasttak. 

Beslag och tillbehör. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!