"Vi är mycket besvikna över resultatet av årsstämman och vi är inte nöjda med den nuvarande strukturen där en minoritetsaktieägare kan blockera majoritetsbeslut", skriver Blomquist.
Turkcell har för andra gången på några veckor ställt in sin bolagsstämma, på grund av en sedan länge pågående konflikt mellan ägarna.
Tidigare i våras bytte Finansinspektionen i Turkiet ut flera styrelseledamöter i Turkcell. Telia Sonera hoppades då att det skulle leda till att bolagets räkenskaper godkändes, en förutsättning för att utdelning ska kunna betalas ut. Något som enligt Telia Sonera inte skett på flera år.
Telia Sonera skriver i ett pressmeddelande att alla försök att förstatliga Turkcell, genom att utesluta Telia Sonera från styrelsen och utse en styrelse som endast består av ledamöter utsedda av den turkiska finansinspektionen (CMB), är oacceptabla.
- Ägandet ska återspeglas i styrelsen. Vi vill att den utdelningspolicy som finns ska följas. Det vill säga att utdelningen betalas, säger Telias Soneras presschef Salomon Bekele.
Trots att Telia Sonera äger 38 procent av aktierna i Turkcell har bolaget bara en styrelseledamot.
I mars välkomnade Telia att CMB hade utsett tre oberoende styrelseledamöter som skulle ersätta dem som representerade ägarna.
- Vi var positiva till att det hände något. Det har varit ett dödläge i bolaget i många, många år. Ingen utdelning har betalats sedan 2010 så det finns tre miljarder dollar i upplupen utdelning. Man hoppades att det var ett steg på väg mot en lösning. Vi hoppas ju fortfarande på en lösning men den här gången skedde det inte, kan man konstatera, säger Salomon Bekele.
Turkcell är Turkiets ledande mobiloperatör med drygt 35 miljoner abonnenter i landet. Bolaget har också verksamhet i Ukraina och Vitryssland och på norra Cypern. Telia Sonera äger 38 procent av aktierna. Turkcell är noterat på börserna i Istanbul och New York.
Men pågående ägartvister mellan andra delägare, turkiska Cukurova och ryska Altimo, har skapat ett dödläge i styrelsen. Det har lett till att bolaget inte delat ut vinst till aktieägarna.