Den 7 mars öppnade Katja Ekvall Europas första Activage Center på Södermalm i Stockholm. Det handlar om ett träningskoncept helt anpassat för seniorer.
– Under året hoppas vi också kunna starta något liknande någonstans i norra Sverige, berättar Katja Ekvall.
Allting började med att Katjas pappa i Skellefteå blev sjuk - han drabbades bland annat av Parkinsons. Katja och familjen började söka efter en personlig tränare som kunde hjälpa till med hans träning eftersom de visste och såg att träning hade sådan positiv inverkan både fysiskt och mentalt. De sökte en sådan med specialistkunskap om den äldre kroppens behov och förutsättningar, Men det fanns ingen. Inte i Sverige. Inte i Norden. Inte i hela Europa. Här började idén med Activage växa fram.
– Träningsindustrin har inte riktigt tagit seniorerna på allvar. Det är detta som Activage vill göra. Mycket inspiration och kunskap har hämtats från USA, där senior fitness redan är en miljardindustri, säger Katja.
Första steget, som Activage lanserade hösten 2014, var Activage Academy som är ett utbud av specialistutbildningar inom senior fitness. Och nu har Katja gått vidare och startat Activage Center i Stockholm som är Europas första träningskoncept helt utvecklat för oldsters – sociala och nyfikna seniorer som tänker fortsätta må bra och vara aktiva länge. Här kan seniorerna träna i en trygg miljö tillsammans med experter på den äldre kroppen. Man lär sig att träna funktionellt, säkert och efter sina egna förutsättningar.
– Det är ett helt banbrytande koncept. Vi använder bara sex maskiner utan vikter som är mycket enkla och som man inte behöver ställa in. Halva ytan i lokalen används för träning och den andra är en lounge för social samvaro.
Budskapet som Activage förmedlar är att hit ska även den som aldrig vågat sig in på ett gym tidigare känna sig hemma. Här existerar enligt dem ingen muskelhets.
Katja hade gärna startat det första centret i Skellefteå där företaget har sitt säte.
– Men det behövs en kristisk volym för att komma igång och därför valde vi att starta i Stockholm.
När centret öppnade den 7 mars hade Katja som mål att få 30 medlemmar under den första veckan.
– Och det har vi fått. Det verkar finnas ett stort intresse för vårt koncept.
Målsättningen är nu att etablera Activage Centers och clubs runt om i hela landet. När det gäller inredningen samarbetar Katja med arkitektbyrån Sandell & Sandberg.
– Vi ville få in det nordiska ljuset i lokalen och Tomas Sandell, som ursprungligen kommer från Skellefteå, var rätt man att ta fram designen. Var man än besöker ett av våra Activage center ska man få samma känsla.
Katja har nu tagit in två namnkunniga delägare i bolaget. Dels är det IT-entreprenören Fredrik Bergman och dels belgaren Hermann Rutgers som är en auktoritet inom träningsbranschen i Europa.