Skelleftebutikens charmiga reklamfilm – en megasnackis på nätet

Foto: Foto: Christoffer Åhlund

Ekonomi, näringsliv & finans2016-01-16 12:41

Spelbutiken Legend släppte för några veckor sedan en reklamfilm. Nu sprids den långt bortom kommunens gränser och beskrivs som ”Sveriges skönaste reklamfilm”.

Filmen, som heter ”Legend – The Battlefield”, visar hur en medarbetare i butiken gör en väldigt målande beskrivning från ett spel, och får ett oväntat svar från en äldre kund.

Spelsajten Feber kallar den förra årets bästa reklamfilm i artikeln med rubriken ”Spelbutik i Skellefteå gör ruskigt bra reklamfilm” och gör uppmaningen ”se den – det är värt det!”

På Reddit konstaterar användaren MulleboySE att det ”alltid är kul när små handlare och mindre kedjor gör oväntat bra reklam – tummen upp!”

Aftonbladets viralsajt Lajkat, en av Sveriges största hemsidor av sitt slag, skriver att de ”älskar Legends ambitioner” och att de verkar ha ”gått all in för att göra en perfekt reklamfilm” samt att den är ”årets skönaste reklamfilm”.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!