Saluhall med Berlinkänsla har öppnat i Skellefteå

Ekonomi, näringsliv & finans2016-05-20 19:42

I fredags öppnades Stadskällaren i Skellefteå. Bakom satsningen på denna kombinerade matbar och saluhall med Berlinkänsla står Food AB som ägs av Pär och Mie Johansson samt Markus Richtman.

Den 540 kvadratmeter stora lokalen där Färgbolaget tidigare huserade går inte alls att känna igen. Den har totalrenoverats för cirka åtta miljoner kronor och fått ett mycket speciellt utseende. – Vi har varit runt i Europa och tittat och speciellt inspirerade blev vi av liknande lösningar i Berlin och Köln, berättar Mie Johansson, som är den som ansvarat för designen av lokalen.

I Stadskällaren finns dels en saluhall där man har ett brett sortiment av färskvaror och delikatesser. Här finns grönsaker, charkdiskar med kött i alla dess former och på hyllorna hittar man allt från olivoljor till kryddblandningar. De egna produkterna som Food producerar kallar de för härlagat.

I Stadskällaren finns också en matbar och en bardisk med plats för 50 sittande gäster. – Vi har valt att kalla det för matbar eftersom vi valt att satsa på ett koncept med 16 olika mellanrätter att välja bland där man blir mätt på 4-5 stycken. En lösning av japanskt snitt kan man säga.

Food har byggt ett nytt komplett kök där maten till lunchmarknaden, hämtmaten och det som serveras kvällstid tillagas. – Markus har verkligen njutit i fulla drag av att få bygga upp ett kök precis som han vill ha det, säger Mie.

På lunchmarknaden kan kunderna välja från en kall lunchbuffé och den kan kompletteras med varma nylagade rätter som kocken serverar från köksluckan. På Food Catering som Food drev tidigare arbetade fyra personer heltid, – Nu har vi en helt ny stab med 15 anställda, avslutar Mie Johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!