Räknar med rejält tyskt lyft

Den tyska ekonomin har vuxit rejält under andra kvartalet, med draghjälp från privatkonsumtionen och bygginvesteringar, skriver Tysklands ekonomidepartement i en månadsrapport. I höst mattas troligen tillväxttakten av.(TT)

Ekonomi, näringsliv & finans2013-08-09 16:12

Den tyska ekonomin har vuxit rejält under andra kvartalet, med draghjälp från privatkonsumtionen och bygginvesteringar, skriver Tysklands ekonomidepartement i en månadsrapport på fredagen. Men tillväxten mattas troligen av under resten av året, befarar departementet.

Den senaste prognosen från Tysklands centralbank Bundesbank, som ingår i ECB-samarbetet, kom i juni. Enligt den skulle tysk tillväxt för hela 2013 stanna på 0,3 procent. Men sedan dess har både industriproduktion och orderingång tagit fart i Tyskland, varpå prognoserna bland ekonomer pendlar mellan 0,6 och 1,0 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!