Sverige skulle gynnas av lägre lägstalöner. Det anser Lars Calmfors, professor vid Institutet för internationell ekonomi. Sverige har högst lägstalöner i EU samtidigt som arbetslösheten är hög. Sambandet där emellan debatterades på ett seminarium i regi av Svenskt Näringsliv på måndagen.
Calmfors drog bland annat paralleller till Tyskland som trots eurozonens kris haft en kraftigt fallande arbetslöshet. Andra pekar på att Tyskland samtidigt haft ett kraftigt fall i antalet arbetade timmar medan medelarbetstiden i Sverige stiger.
Svenska företag kan i dag anställa en långtidsarbetslös i stort sett gratis. Effekten har varit liten men bland annat Svenskt Näringsliv påpekar att bidragen kräver pappersarbete som små företag har små resurser till. Politisk osäkerhet kring bidragens fortlevnad kan också få företagen att tveka på bidragsanställningar.