Liten villa i Umeå såldes rekorddyrt

Umeå har fått ett nytt prisrekord på en villa i Umeå.

Foto: Foto: Norrans redaktion

Ekonomi, näringsliv & finans2017-08-18 14:44

När en liten villa såldes på Haga i somras uppgick kvadratmeterpriset till inte mindre än 81 900 kronor, rapporterar Affärsliv24.

Villan är belägen på Norra Ersmarksgatan på Haga i Umeå. Boytan är enbart 61 kvadratmeter, men tomten är relativt stor – 1 134 kvadratmeter.

– Även om det är relativt litet är det ett exceptionellt tilltalande hus – en vacker äldre byggnad med fin känsla, säger Bo-Gunnar Samuelsson, mäklare på Mäklarcity.

Slutpriset på huset hamnade på 5 000 000 kronor, vilket ger ett kvadratmeterpris för boytan på 81 900 kronor.

– Det är rekord i Umeå – jag har inte sett något annat hus som legat lika högt, säger Bo-Gunnar Samuelsson.

Han fortsätter:

– Vi försöker alltid sätta adekvata utgångspriser, men intresset var större än jag hade kunnat förutse – och priset steg mer än förväntat.

Enligt statistik på Hemnet steg huset med 41 procent jämfört med utgångspriset.

Huset omskrevs i VK redan 2013 då det såldes förra gången. Redan då var det ett av Umeås dyraste hus räknat per kvadratmeter. Då var prislappen 2 095 000 kronor, vilket innebär att huset kostade drygt 34 000 per kvadratmeter.

Elin Olsson/ Affärsliv24

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!