Omsättningen uppgick till 1 274 miljoner kronor, jämfört med 1 272 miljoner kronor ett år tidigare.
Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 4,25 kronor per aktie, vilket är lika mycket som i fjol.
Förlusten under fjärde kvartalet förklaras av en generellt fortsatt svag marknad och att det alltid är det svagaste kvartalet för Clas Ohlson.
- Vi brukar balansera runt nollstrecket. Den starka kronan har också påverkat, plus att det under hela året varit en svag detaljhandelsmarknad med lägre trafik till köpcentren, säger vd Klas Balkow.
Nästa år räknar Balkow med att gå in på en ny marknad, nämligen Tyskland.
- Ja, vi är tydligare än tidigare med att vi går vidare i våra förberedelser för att öppna en till två butiker i Tyskland.
Andra nysatsningar som bolaget gör är att utveckla erbjudanden till företagskunder.
- Vi vänder oss till främst små och medelstora kontor - Clas Office. Vi har ju i vårt sortiment faktiskt allt som ett kontor behöver.
En annan nysatsning för att få lojala kunder är medlemskap i Club Clas som ska ge rabatter och bonus på köpen.
- Vi lanserade Club Clas i mars i år och har redan en kvarts miljon medlemmar, säger Balkow.
Det nya verksamhetsåret har inletts med en försäljningstillväxt under maj på 8 procent i lokala valutor.