Brittiskt åtal mot UBS-handlare

Åklagare i Storbritannien har väckt åtal mot en före detta handlare på bankjätten UBS i utredningen om manipulation av referensräntan Libor. Handlaren anklagas för åtta fall av anstiftan till bedrägeri.(TT)

Ekonomi, näringsliv & finans2013-06-18 15:40

Åklagare i Storbritannien har väckt åtal mot en före detta handlare på bankjätten UBS i utredningen om manipulation av referensräntan Libor. Handlaren anklagas för åtta fall av anstiftan till bedrägeri.

Han greps i december i fjol tillsammans med två andra handlare, och har av myndigheterna pekats ut som nyckelfigur i härvan. Han åtalades i USA i fjol.

Beskedet om åtalet sammanföll med nyheten att Hongkongs centralbank utreder om HSBC och andra banker har manipulerat referensräntan Hibor. Enligt tidigare besked är även UBS misstänkt i den utredningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!