Börsen stängde på minus

Stockholmsbörsen öppnade positivt men vid lunchtid vände kurserna nedåt och börsen stängde på minus. Kapp-Ahl gick mot strömmen och tillhörde de stora vinnarna.

Ekonomi, näringsliv & finans2013-06-28 21:00

När handeln stängde hade OMXS-index gått ner med 0,8 procent till 361,7. Det var i linje med utvecklingen på de ledande Europabörserna.

I botten låg Nokia med en nedgång på 4,1 procent. Boliden och Sandvik tillhörde också förlorarna med en tillbakagång på 2,6 respektive 2,1 procent.

Kapp-Ahl var däremot en av de stora vinnarna. Aktien steg 12 procent efter en delårsrapport som överträffade förväntningarna.

Fler större bolag som gick mot strömmen var Swedbank, upp 1,3 procent och Swedish Match som steg med 1,2 procent.

Tvåårsräntan ligger på 1,15 procent (1,11) och tioåringen på 2,24 procent (2,18). Dollarn blev lite dyrare och euron lite billigare. En dollar kostar 6:75 kronor (6:73) och en euro 8:78 kronor (8:79). Siffrorna inom parentes avser slutkurser från föregående handelsdag. Marknaden såg också fram emot Riksbankens räntebesked som kommer nästa vecka.

Londonbörsens FTSE-index sjönk med 0,5 procent. Frankfurtbörsens DAX-index gick ned med 0,4 procent och Parisbörsens CAC-index backade med 0,6 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!