Stor skogsbrand utanför Arvidsjaur

Strax före klockan 12 på onsdagen kom ett larm om en skogsbrand vid Laxtjärnen, öster om Storberg, Arvidsjaur.

Olyckor, katastrofer2018-07-18 12:08

Uppdatering, 12.55:

Enligt räddningstjänstens uppgifter till Piteå-Tidningen så ska det röra sig om ett område som är cirka 30x30 meter stort.

Lågorna ska vara höga och det blåser ganska kraftigt på platsen, men trots det och svårtillgänglig terräng hoppas räddningstjänsten på en snabb släckning, skriver Piteå-Tidningen .

Uppdatering, 14.44:

– De kämpar på för fullt och jag försöker få tag i en helikopter. Det är gammal skog i området och det brinner bra. Branden har vuxit i omfattning, men jag kan inte säga hur mycket, säger Ulf Lundström, räddningschef i beredskap i Malå, till Norran.

Uppdatering 17.07:

Ulf Lundström, räddningschef i beredskap, är vid platsen.

– Det går lite si och så. Det blåser ganska kraftigt och elden har nu hoppat över en skogsväg.

Helikoptern, som ska hjälpa till med släckningsarbetet, förväntas anlända vid klockan 18.

– Men till dess gör vi vad vi kan för att begränsa och att hålla branden stången.

Branden har startat nere vid Laxtjärnen.

– Sedan har den gått upp utmed hela fjällsidan. I dagsläget är branden på väg upp mot toppen, sen tar som bränslet slut.

Uppdatering 19.57:

– Vi har en helikopter på väg dit, den är på plats när som helst. Problemet är att det brinner överallt så det finns väldigt få helikoptrar att få tillgång till, sade Ulf Lundström till Norrbottens Media strax efter klockan 19.

– Det kommer ta länge att få kontroll på det här. Det blåser ordentligt, vi hoppas att vinden mojnar, säger Ulf Lundström, som också har en brand utanför Moskosel att hålla koll på.

Uppdatering 21.35:

Helikoptern är nu på plats och har gjort skillnad i släckningsarbetet.

– Vi har haft helikoptern här och den har vattenbombat. Det har slagit ner elden ordentligt. Helikoptern är och tankar nu och sen blir det en flygning till. Men vi är försiktigt positiva. Branden är begränsad men ännu inte under kontroll, säger Ulf Lundström.

Uppdatering torsdag 08.36:

– Insatsen förväntas avslutas nu. Det kommer att lämnas över till efterbevakning, säger Ulf Lundström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!