PÄ tisdagskvÀllen mottog Peter RydfjÀll (S) frÄgan frÄn partistyrelsen om intresset för att kandidera till kommunalrÄdsposten. Efter lite betÀnketid har han nu bestÀmt sig.
â Ja, jag har bestĂ€mt mig. Jag har tackat ja till att vara valberedningens kandidat, sĂ€ger han.
Hur kÀnns det?
â Det kĂ€nns hedrande att ha fĂ„tt styrelsens förtroende som kandidat. Det kĂ€nns omtumlande, hedrande och spĂ€nnande, för det hĂ€r Ă€r ju inte vilket uppdrag som helst. Men vi Ă€r ju tvĂ„ som Ă€r nominerade sĂ„ det blir en hederlig gammal omröstning. GĂ„r det sĂ„ gĂ„r det, men no hard feelings om jag förlorar. Det hĂ€r Ă€r en förtroendepost och den som har medlemmarnas förtroende ska ha den.
Ă terkom som kandidat
Under onsdagen blev det Àven kÀnt att nuvarande kommunalrÄd Lotta à man (S) Äter stÀllt sig till förfogande inför kommande mandatperiod. Efter att ha hoppat av för nÄgon vecka sedan Àr hon nu alltsÄ tillbaka som kandidat.
Vad som sker om à man (S) gÄr segrande ur kvÀllens omröstning Àr dock en frÄga som svÀvar. Detta dÄ VÀnsterpartiet gÄtt med pÄ att bilda en valteknisk samverkan med Socialdemokraterna, men med villkoret att à man (S) ej fortsÀtter som kommunalrÄd.
â Ja vĂ„ra medlemmar har sagt nej till Lotta Ă man som kommunalrĂ„d, sĂ„ Ă€r det, sĂ€ger Britt-Inger Hedman (V), gruppledare för VĂ€nsterpartiet i Arvidsjaur. Anledningarna till VĂ€nsterpartiets stĂ€llningstagande vill de inte gĂ„ in nĂ€rmare pĂ„.
V accepterar RydfjÀll
Det senaste förslaget om Peter RydfjÀll (S) har diskuterats och accepterats av VÀnsterns medlemmar. Helst ville de se Marcus Lundberg (S) pÄ posten, men efter betÀnketid valde han att tacka nej förra veckan.
â Ja vi ville ju det. Det var en liten besvikelse faktiskt, vi hade ju hoppats pĂ„ det. Men livet Ă€r ju sĂ„dant, allt mĂ„ste stĂ€mma innan man kan ta pĂ„ sig ett sĂ„dant uppdrag sĂ„ jag har fullt förstĂ„else för det, sĂ€ger Hedman (V).
Vad hÀnder om Lotta à man (S) vÀljs pÄ kvÀllens S-möte?
â DĂ„ har inte vi nĂ„gon valteknisk samverkan, sĂ„ dĂ„ Ă€r vi pĂ„ den rutan. Det Ă€r att ta en dag i taget just nu.