1 augusti 2012 tog systrarna över A-färg och tapet på Östra Skolgatan i Arvidsjaur. Då hade Leif Jansson drivit butiken på samma plats sedan 1998.
– Det kändes som en självklarhet att ta över efter pappa, säger Therese Jansson som flyttade hem med familj från Uppsala samma år.
I Uppsala jobbade Therese som redovisningskonsult och fallenheten för siffror och så kallat pappersarbete har resulterat i att hon till och från under årens lopp, numera permanent, skött den delen i företaget.
Sedan Malin och Therese tog över butiken har de också fallit sig naturligt med olika ansvarsområden. Therese har stenkoll på barnkläder och Malin hänger med i trenderna kring inredning. Men så finns också basen i hela verksamheten – målarfärg och tapeter.
– Allt vilar på det. Så har det varit sedan pappa startade även om sortimentet förändrats över tid, säger Malin.
Även Monica Jansson, fru och mamma, har haft ett finger med i spelet kring vad som ska köpas in och säljas. Hon minns hur trender kommit och gått.
– Förr hade vi mycket textilier, från gardiner till frottéhanddukar. Mycket har förändrats, säger hon.
1989 startade Leif Jansson Arvidsjaurs måleri AB och höll till i lokaler i Varuhuset. 1998 bestämdes storsatsningen på en nybyggd butik på den då lediga tomten, snett mittemot Medborgarhuset, på området Lommen. Men när butikslokalen var under uppbyggnad inträffade något mycket oväntat.
– De som befann sig i närheten säger att det kom kastvindar, som en tromb, just där man byggde och alla takstolar rasade, säger Monica.
– Det var kring middagstid och snickarna hade middagsrast så ingen var där. Det var tur att ingen skadade sig, säger Leif Jansson och fortsätter:
– Ingenting var fel på konstruktionen, takstolarna var tillverkade på rätt sätt och förankrade som de skulle. Ändå kunde det hända.
Efter en del funderingar kring hur det skulle lösa sig med nya takstolar mitt i semestertider och några rundor med försäkringsbolaget stod lokalen färdig för invigning. Leif bevarar 5 november 1998 varmt i minnet och lyfter speciellt fram ett celebert besök.
– Några veckor tidigare stötte jag på sångerskan Brita Borg och frågade om hon inte hon ville komma och sjunga på invigningen. Hon blev otroligt glad eftersom hon sällan brukade få förfrågningar om uppträdanden i Arvidsjaur, berättar Leif.
Det är snart 25 år sedan verksamheten flyttade in i de nya lokalerna och systrarna har avverkat elva år som egenföretagare. De vittnar om en bransch som bjudit på utmaningar.
– När vi var yngre och jobbade i butiken var det ofta kunderna hellre väntade på pappas hjälp än att ta emot vår, säger Therese och Malin fyller i:
– Man såg kunderna komma in, kollade sig omkring och ställde sig för att vänta in pappa i stället för att fråga mig eller Therese, fast än vi erbjöd hjälp. Men pappa har alltid varit noga med att hänvisa dessa tillbaka till oss för att hjälpa kunden.
Även i utbildningssammanhang har systrarna återkommande varit de enda kvinnorna som deltagit.
– Men det där har förbättrats på senare tid, nu känns det som att branschen är mer jämställd och att gamla jargonger har börjat försvinna, säger Malin.
Malin och Therese visar stolt upp senaste tillskottet i butiken – ett ljusbord.
– Här ska kunden kunna se färgprover i olika ljus och miljöer. Det känns otroligt kul att få utvecklas och prova nya saker.