Det var kring klockan 14.00 som bussen körde av vägen på Granbackavägen på Stämningsgården i Skellefteå. Anders Degerman som bor på området fick höra om händelsen från en granne och gick ut för att titta på bärgningen.
– Han skulle ta en för snäv sväng. Sedan skulle han backa för att få riktning på bussen mot gamla Kågevägen. Han tänkte däremot inte på att det var ett dike på andra sidan vägen. Då fastnade bussens framdel samtidigt som han backade in i en stenmur, säger han.
Vad var din reaktion?
– Min reaktion var att det var mycket folk som hade samlats i krossningen. Det var inte så dramatisk. Det var väl intressant att se bärgningen. Chauffören gick och gömde sig lite grann vilket jag kan förstå, säger Anders med ett skratt.
Även Anders tolvåriga barnbarn Eddie Gabrielsson kom ut för att titta på bärgningen av bussen. När han såg vad som hände tog han upp sin mobil och började filma.
– Jag undrade vad bussen gjorde där. Det är en grusväg som bussen inte ska köra på, berättar han.
Men precis när Eddie börjar filma hörs en hög smäll från bussens framsida. ”Åh, jävlar” utropar Eddie i klippet.
– Det kom rök från däcket. Jag blev ganska rädd när det small, berättar han.
Morfar Anders säger att han tror att det var något typ av lyftsystem i bussen som exploderade.
– Jag tror nog inte det var däcket som small. Systemet för att höja och sänka de där bussarna är luftstyrt. Och bussen var väldigt låg i fören när den körde därifrån, berättar han.
Marie Larsson, vd på Skellefteåbuss, bekräftar att bussen kört ner i diket.
– Bussföraren försökte vända och körde för långt. När den skulle backa for den ner i diket. Den är bärgad och har förts tillbaka till depån men det är ingen som har gått igenom bussen ännu. Jag tror inte att det var någon passagerare ombord och ingen blev skadad. Vi ska se över bussen, säger Marie Larsson, vd på Skellefteåbuss.
Kommer linjen att påverkas av det här?
– Nej det kommer den inte. Vi har andra bussar och förare som vi kan sätta in, säger hon.