Upptäck Tove Janssons klassiska värld – bibliotekarien Johanna Renling tipsar

Foto: Dan Hansson/TT.

Foto: Dan Hansson/TT.

Foto: Dan Hansson/TT

Kultur och Nöje2016-01-19 18:15
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Med finskt blod i mina ådror så har jag en förkärlek till Mumintrollet och Tove Janssons fantastiska värld. Hon var inte bara finsk utan hade en svensk mamma och båda föräldrarna var konstnärliga. Toves yrkesval var självklart, hon skulle bli konstnär. Visste ni att mumintrollet först var en liten snork som hon använde som signatur till sina bilder. Hon har tecknat en hel del men också blivit en världskänd barnboksförfattare som är översatt till mer än 30 språk runt om i världen. Här kommer tre boktips:

1. "Hur gick det sen?"

Detta är en av mina favoriter bland hennes många böcker om Mumintrollet. En bilderbok med fantastiska färger om än lite skrämmande sidor. Mumintrollet är på väg hem men stöter på flera hinder på vägen. Varje uppslag innehåller ett litet hål som leder till en del av nästa uppslag och som läsare får man uppmaning att fundera vad som kommer att hända sen. En fin bok att läsa och prata kring tillsammans.

2. "Sommarboken"

Tove skrev inte enbart böcker om Mumintrollet för barn. Hon skrev även flertalet böcker för vuxna, både självbiografiska böcker och flera novellsamlingar. I "Sommarboken" fylls vi av glädje och sommarvärme. Sophia, hennes pappa och farmor bor på en ö i skärgården och boken är en berättelse om vänskap över generationsgränserna.

"Muminmammans kokbok" av Sami Malila

Denna bok har visserligen Tove Jansson inte skrivit själv men tycker ändå den kan få komma med. Många böcker har skrivits runt Mumintrollet och hans familj och vänner. Vem vill inte vara med och laga mat tillsammans med muminmamman? Här finns recept på Filifjonkans mormors muffins, Snusmumrikens utfärdssoppa och Lilla Mys peppriga spaghetti. Känn dig som hemma hos Mumintrollet med muminmammans goda mat som alla kan laga tillsammans.

Om du inte upptäckt Mumintrollet eller Tove Jansson som tecknare och författare så gör det nu!

Johanna Renling

Foto: Dan Hansson/TT.
Foto: Dan Hansson/TT.