Kidnappningen av John Paul Getty III 1973 var en av den tidens mest omskrivna brott.
Anledningen var förstås enkel. Både hans stenrike farfar eller hans pappa vägrade att betala lösensumman.
När Ridley Scott nu gjort film om den här spektakulära händelsen så har den blivit omskriven av helt andra orsaker.
Kevin Spacey klipptes ju bort efter avslöjanden om hans sexliv och de trakasserier han utsatt ungdomar för.
In kom istället Christopher Plummer och han är faktiskt en av filmens stora behållningar.
Han spelar oljemiljardären John Paul Getty, alltså farfar till den kidnappade pojken, med en cynism som är så obehaglig att jag nästan inte orkar se på honom. Och det är förstås ett gott betyg när man spelar en karl totalt utan empati. En man som älskar pengar mer än sin egen sonson.
Jag ska inte avslöja för mycket om handlingen, även om du kan hela bakgrundshistorien. Jag kan bara konstatera att det blir intressant att betala en lösensumma om du kan dra av den på skatten.
Den andra personen som verkligen lyser i filmen är Michelle Williams. Hon spelar den kidnappade pojkens mamma, Gail Getty med en underbar intensitet.
Hon har skilt sig från sin knarkande man, John Paul Getty II, och tackat nej till alla miljoner hon kunnat få tack vare skilsmässan, för att behålla vårdnaden om sina barn.
Hon är den enda som kämpar för sin son. Och verkligen tror att han är kidnappad. Den italienska polisen gör några halvhjärtade försök att hitta pojken men inte mycket mer.
Inte ens den före detta CIA-agenten James Chase (Mark Wahlberg) tar kidnappningen på fullt allvar. Han tror som så många andra att den är iscensatt.
Det här är självklart spännande på många sätt och en film som speglar den tidsanda som fanns i början av 70-talet.
Samtidigt känns det som att Ridley Scott ibland tagit till väl enkla knep för att skapa en dramaturgi som inte hade behövts. Den sanna historien är alldeles tillräcklig.
Han spelar oljemiljardären John Paul Getty, alltså farfar till den kidnappade pojken, med en cynism som är så obehaglig att jag nästan inte orkar se på honom.