Malin Fors är tillbaka – med råa mord och eftertanke om hur vårt samhälle fungerar

Foto: Norran

Kultur och Nöje2015-11-17 21:15

Malin Fors är tillbaka. Precis lika skadad, psykiskt och fysiskt, som tidigare och nu med ytterligare två ok att bära på sina härjade axlar. Sambon Daniels psykiska hälsa efter mordförsöket på honom i den förra boken, samt att dottern Tove har åkt som volontär till Katmandu. Kampen mot att dricka alkohol

Mitt i alla personliga problem så måste hon lösa två oerhört brutala mord. En nioårig pojke hittas död i en container och dagen efter hittar Fors det brända liket av en kvinna.

I Eldfångarna är det inte bara Fors som mår dåligt. Övriga utredare i hennes grupp har problem som äter upp dem invändigt och det känns som det eskalerar mer och mer för varje bok. Även mördarna brottas med stora personliga problem som driver dem till mord. Trots att boken, som förutom i Fors hemstad Linköping, utspelas i Katmandu, Doha, Hamburg, Kina och Köpenhamn så håller Kallentoft ihop trådarna på ett mästerligt sätt. Språket är laddat, men ändå enkelt och underhållande, och det är en bladvändare. Känslan är faktiskt att denna Malin Fors är en verklig person, med verkliga problem, då Kallentoft skickligt skildrar nutidens problem i sina romaner, vilket gör att böckerna alltid känns aktuella. Och precis som vanligt så visar han upp den råaste sidan av vårt samhälle. Och kanske den sanna.

Gillar du Malin Fors så gillar du även den här boken.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!