Julaftonskänsla i mitten av juli när Brolle gör suggestiv entré. In till folkparksscenen glider en patinerad Cadillac Fleetwood årsmodell -53. Uppstarten med Carl Perkins’ ”Blue suede shoes” anger färdriktningen; Leve rock’n roll!
Jerry Williams får en känslomässig hyllning med Ted Ströms ”Vintersaga” och ett tecknat porträtt av Jerka pryder scenen. Sista textraden fick nya ord tillägnat Bursiljum: ”Skönt att vara tillbaka i Bursiljums folkets park.” Parken har en egen plats i rockikonens hjärta. ”Bästa folkparken!” utropar Brolle.
Den musikaliska symbiosen mellan gitarristen Erik Lundh och Brolle visade sig gång efter annan. Fint samarbete i bland annat i klassikern ”Memphis Tennesse”. Hela bandet är berömvärt och gör en stark spelning. Publiken strömmade till och sång och spontandans framför scenen pågick kvällen igenom. Brolle sparade inte på energin och publikkontakten var avspänd och varm. Stämningen på topp, inte minst till pärlbandet av Jerry Lee Lewis-låtar.
Turnéns gästartist är Mimi Werner, känd från melodifestivalsammanhang. Hennes solonummer i ”All jacked up” visade hennes röstmässiga bredd. Nytt för i år är den organiserade cruisingen via Skellefteklubben Pentagon R. D.
– Vi ser positivt på cruisingen. Vi har en lite större parkering i år för cruisande bilar, berättar parkens kontaktperson, Ulf Aspbäck.
– Brolle har lokal anknytning och målet är att samtliga artister ska ha det denna kväll, fortsätter Ulf.
På dansbanan spelade Stage och vid logen underhöll hela kvällen trubaduren Tomas Lidström. Lokalt så det förslår.
Undertecknad gled hemåt i julinatten genom svepande dimslöjor över åker och äng, bara månen som inte syntes till. En annan ”måne”, den av musikaliska sorten, följde dock med hem - Brolles.