Jag ser vad du säger

Foto: Erland Vinberg / TT

Livsstil & fritid2018-10-02 06:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det här med kommunikation är inte alltid helt lätt. Vad är det egentligen vi menar? Och går allt vi menar att klä i ord? Det sägs att 55 procent av vår kommunikation består av kroppsspråk, gester och ögonkontakt. 38 procent av vår kommunikation är vår röstkvalitet och endast 7 procent består av innehållet eller orden som egentligen sägs.

Ni som rest till Sydeuropa vet hur taxichaufförerna flaxar med sina händer när de ska berätta något. Så ser jag också ut när jag pratar, särskilt om jag är lite exalterad och ska förklara något. Det kan bli en ganska rolig kontrast till min partner som inte alls pratar så han säger det han vill med ord utan att förstärka med gester och tonlägen. Så förlåt Simon, det kanske är därför jag inte hör när du ber mig gå ut med sopor eller handla mjölk på vägen hem.

Den enda frasen jag minns i den situationen var hur man beställer jordgubbstårta.

Att lära sig prata ett nytt språk kan vara svårt. Om vi granskar det svenska språket så finns det ord som har flera olika betydelser. ”Tomten” kan ha flera betydelser, tomten som kommer vid jul med julklappar eller tomten du planterar blommor på. Ordet ”fil” kan betyda hur mycket som helst. Det kan vara ett verktyg, en vägfil, fil med flingor eller dokumentfilen på datorn. ”Mars” kan göra vem som helst lite fundersam, det är en planet, godisbit och en månad. Där kan vi tala om ”kärt barn har många namn.”

När jag tänker på kommunikation så minns jag ofta en särskild händelse. När jag jobbade i kassan på en hamburgerbar då kom en kund in och pratade tyska med sin kompis. Jag utbrast ”Sprechen sie Deutsch?” och han sken upp som en sol och frågade om jag kunde tyska. Jag stod en stund och funderade innan mitt svar blev: Nein… För något mer att säga på tyska kom jag inte på, trots att jag studerat tyska i sex år. Och just i den situationen skämdes jag för jag hade haft Sveriges bästa tyskalärare – och den enda frasen jag minns i den situationen var hur man beställer jordgubbstårta.

Alexandra Andersson