Karriärcoachens logg: del 11.
”Hur kommer det sig att det blev så här? Inget har blivit som jag tänkte mig när jag var yngre. När jag tänker efter så kommer jag fram till att alla mina beslut som lett mig fram till detta har varit fel. Mitt liv är precis motsatsen till vad jag vill att det ska vara. Varje instinkt i varje aspekt som jag följt - vad jag ska äta, vad jag ska ta för kläder - har alla varit fel.”
George Constanza i ”Seinfeld” har efter en kontemplation vid havet fått nya insikter. En livslång serie av felaktiga beslut har format honom och hans tillvaro till något han avgjort inte är tillfreds med. Han förstår att det måste till en förändring för att det ska förändras och drar slutsatsen att ”Om varje instinkt jag följt skapat mig detta, måste motsatsen till den vara den rätta”!
Till att börja med beställer han motsatsen till den frukost han alltid tagit, det blir kycklingsallad istället för tonfisksmörgås, te istället för kaffe. Och istället för att sitta kvar på sin plats och inte försöka inleda ett samtal med den vackra kvinnan vid bardisken och ångra sig resten av veckan, går han fram och presenterar sig. George har vanligtvis en förkärlek att skönmåla sitt cv vid sådana tillfällen men nu säger han: ”Jag heter George, har inget jobb och bor hemma hos mina föräldrar”. Reaktionen blir också motsatsen till den han brukar få – positiv!
Jag ser ett program på Discovery om hur man håller sitt sinne alert genom att bryta invanda mönster. Ta en annan väg till jobbet. Ät efterrätten före middagen. Inled arbetsdagen med att ligga under ditt skrivbord för att se tillvaron ur nya perspektiv.
Förändring i stort och smått ger andra vinklar och nya tankar. Inspirerad ser jag en utmaning: Följande vecka ska jag utmana mina rutiner genom att konsekvent ställa frågan Hur har jag aldrig attackerat denna uppgift tidigare?
Är du med?
Stefan Berg
Följande vecka ska jag utmana mina rutiner.