Efter nyår ska fyra nya tjänster som områdeschefer inom skolan i Skellefteå kommun inrättas. De jobbar just nu som rektorer, otroligt viktiga och ansvarsfyllda jobb.
Under denna termin har dessa viktiga personer dock varit tvungna att jobba en hel del med sina nya uppdrag på andra orter, flera heldagar, och ej varit anträffbara för elever, personal och föräldrar.
Akuta elevvårdsärenden, dysfunktionella klasser, utarbetad personal, oroliga föräldrar, arbetsplatsträffar och diverse planering inför kommande termin prioriteras bort.
Höstterminen pågår ända fram till 20 december. Är det inte rimligt att rektorerna får jobba klart med alla sina åtaganden och avsluta sina jobb på ett vettigt sätt?
Uppgivna medarbetare, föräldrar
SVAR DIREKT:
Jag delar helt din uppfattning om att förutom pedagogerna och barnskötarna, så är förskolechefer/rektorer de viktigaste faktorerna för att barn och elever ska kunna uppnå skollagens och läroplanernas målsättning att ”bli sitt bästa jag”.
Dagens skolforskning är också entydig. Det bemötande och de kunskaper som barn och elever möter i förskola och klassrum och stödet som dessa pedagoger/barnskötare får av sin chef är helt avgörande för barnet/elevens utveckling, mående och lärande.
Därför förstår jag din frustration, då vi redan börjar ”rycka” i de ledare som efter jul kommer att arbeta som områdeschefer. Vi försöker att begränsa deras arbete i förtid, vi har haft ett första utvecklingsinternat på två dagar och i övrigt några kortare träffar, men i övrigt så ska de uppfylla sina nuvarande uppdrag.
Det är endast områdeschefen för kommande område Väst som redan nu arbetar en dag i veckan med att planera den kommande utbyggnaden. Men den har dessa dagar en anställd vikarie som sköter ordinarie arbetsuppgifter.
Jan Söderström
För- och grundskolechef, Skellefteå kommun