Som förälder till ett barn med en funktionsnedsättning måste man riktigt blotta hela sitt liv ända ner på minutnivå och styrka alla behov och funktionsnedsättningen med alla tänkbara intyg.
Man måste även komma in med nya intyg för det livslånga funktionshindret vid alla omprövningar av assistansbeslutet.
Samtidigt har det kommit in vuxna män i vårt land som själv hävdat att de är under 18 år för att få de privilegier det ger, utan att det på något sätt blivit styrkt. Det är enbart deras egna ord som ligger till grund för myndigheternas beslut.
Det här resulterar i att det bor vuxna i hem för barn och de som verkligen är barn utsätts för risker, och vi vet att det inträffat våldtäkter där vuxna gett sig på barn.
Så här har det varit och jag har inte hört att det ändrats, men hoppas självklart att det blir så. Frivilliga ålderstester ska väl nu börja införas. Men så länge dessa bara är frivilliga tror jag inte man kommer åt problemet. Men det återstår att se.
Jag upplever en väldigt obalans i det offentliga systemen. Regeringen jagar assistansberättigade med blåslampa och vill spara och spara på den gruppen. Alla som genomgår omprövningar nu känner rädsla att få nerdraget beslut då Försäkringskassan ändrat viktiga delar i sina bedömningar gällande så kallad egenvård.
Det innebär att det inte längre ses som ett grundläggande behov om man behöver andningshjälp, sondmatning eller övervakning för epilepsi. Kommer man då inte upp i 20 timmar per vecka i övriga grundläggande behov så förlorar man all assistansersättning från Försäkringskassan och man måste då vända sig till kommunen.
Denna ändring kom efter regeringens regleringsbrev så det är regeringen som är ansvariga för försämringen av Lagen om stöd och service, LSS.
Så de som värnar LSS hoppas jag förstår vilka partier man bör undvika lägga sin röst på i valet 2018.
Linda Strandberg, Boliden