Så har det hänt igen! Jag har ett p-pass som berättigar till två timmars parkering per dag, men den digitala klockan som mäter tiden måste nog in till urmakarn.
Som tur är får man ett mejl efter avslutad parkering, vilket visade att jag parkerat 09.38 och avslutat 11.23 Det återstår alltså 15 minuter till två timmars parkering.
Trots detta får jag en debitering på tio kronor - har också hänt tidigare.
Så alla ni som parkerar med p-pass via Skepark:
Kolla varje gång ni parkerat. Kommunen kanske ”snyltar” en tia både här och där.
Dessutom har jag hört att de som köpt p-passet via E-park kan dela upp parkering alltså dela timmarna under dagen.
”Sniken” pensionär
SVAR DIREKT:
Den 4-5 maj hade vi ett driftsfel i p-passet. Vår policy är att vi betalar tillbaka debiteringar som beror på systemfel. Om du kontaktar kundtjänst, tel. 0910-73 50 00 (tryck 3), så hjälper de dig.
Anna Burén, verksamhetschef, Parkering, Skellefteå kommun
...............
Insändare: P-passet i mobilen verkar gå ut på suga sista kronan ur oss medborgareVarför ta bort P-passet - som var så braVill kommunen har ett levande centrum?Nytt förslag om p-passet fick avslag