Kulturhus drev fram broförslag?

Kanske var kulturhuset den egentliga orsaken till förslaget om en ny centrumbro, frågar sig skribenten. Vad tror du?

Not Found2014-10-17 04:48
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

En skribent menadeatt man ska bygga centrumbron. Det är att inte respektera den demokrati där majoriteten sa nej till bron. Det är endast den yttersta vänstern eller yttersta högern som inte respekterar ett valresultat. Om man inte följer ett valresultat har vi snart anarki i landet och i värsta fall krig.

Sedan kan man ju fundera hur Folkpartiet kunde veta valresultatet, men inte Socialdemokraterna? Hade Folkpartiet gjort opinionsmätningar före valet? Det borde Socialdemokraterna ha gjort för länge sedan, innan man lade fram förslag till ny centrumbro.

Men kanske var kulturhuset den egentliga orsaken till en ny bro? Då skulle man kunna ”röra om” i centrum. Kostnaderna för centrumbron blir då dubbelt så höga som själva bron.

Då är vi i samma nivå som för en ny E 4-bro. Och om genomfartstrafiken gått utanför centrum hade vi blivit av med 25-30 procent av totala utsläppen från trafiken.

Det hade varit miljövänligt för oss människor.

Dock, Socialdemokraterna respekterade valresultatet.

Trebner

Bygg nya bron som planeratEn till bilbro över älven behövsTar in konsulter efter kritik om jävPartierna som inte tar ansvar
Läs mer om