Kräv lektioner på körskola för att få förnya körkortet

Insändare. Kunskap är färskvara - även för de som sitter bakom ratten. Vad tycker du?

Bildmontage. Foto: Trafikverket/TT

Bildmontage. Foto: Trafikverket/TT

Foto: Foto: Trafikverket/TT

Not Found2016-11-20 12:30
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag tycker det är dags att det ska stiftas nya lagar för uppdatera bilförarnas kunskaper. De som vill behålla sina körkort borde utbildas och testas.

Jag föreslår följande koncept:

*Har man haft körkortet i mer än 30 år ska det krävas en teorikurs om nya lagar som omfattar åtta timmar.

*Har man haft körkort i 40 år ska det även krävas två lektioner på körskola för att få förnya körkortet.

*Har man haft körkort i 50 år ska det krävas syn- och hörsel underökning och har man haft körkortet i 60 år ska det krävas ny uppkörning.

Naturligtvis ska samtliga krav ovanför tidsgränsen följa med varje gång man ska förnya sitt körkort.

Idag skickar man in en ny bild och får ett nytt körkort. Ingen vet om du ens kört bil de senaste 30 åren.

Jag har haft min lapp i mer än 25 år och skulle nog klara min bilkörning bättre om jag fick en teoriuppfriskning - även om jag tror jag kör skitbra.

Ser dagligen människor som uppenbarligen inte vet hur de ska köra i korsningen Kanalgatan/E 4 eller i en cirkulationsplats.

Ingenting blir sämre med utbildning.

Hur många vet vad de blå hastighetsskyltarna betyder?

Rädd att ta bilen till centrum

Bildmontage. Foto: Trafikverket/TT
Bildmontage. Foto: Trafikverket/TT
Läs mer om